Rodzina

Zajęcia adaptacyjne dla dzieci — jak mogą wyglądać i jakie są ich zalety?

• Zakładki: 51


Pierwsze dni spędzane w przedszkolu to dla dzieci nie lada przeżycie, które oczywiście może być stresujące. Aby nieco uprzyjemnić ten czas, warto wybrać się z dzieckiem na zajęcia adaptacyjne. Dzięki temu nowy etap w życiu dziecka może zostać rozpoczęty z uśmiechem i energią. Jak zwykle wyglądają zajęcia adaptacyjne?

Czym są zajęcia adaptacyjne?

Dziecko, które po raz pierwszy przystępuje do przedszkola, jest zestresowane i może być również lękliwe. Dobrze jest więc zapisać je na zajęcia adaptacyjne, które pomogą oswoić się z nową sytuacją. Zajęcia te nie odbywają się jednak w każdym przedszkolu, co trzeba mieć na uwadze. Termin przeprowadzania zajęć wypada zwykle w sierpniu przed początkiem roku szkolnego. Niektóre placówki mogą zdecydować się na wcześniejszy termin, jednak opinie na temat skuteczności są podzielone. Czas trwania zajęć zależny jest od placówki. Mogą być bowiem organizowane kilkukrotnie w ciągu tygodnia lub jednorazowo, ale wtedy trwają zazwyczaj nieco dłużej.

Jak wyglądają zajęcia?

Przebieg przykładowych zajęć może być różny, ponieważ wiele zależy do wybranego programu. Najczęściej jednak przyszłe przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami spotykają się w sali, w której później będą spędzać czas z grupą rówieśników. Dzięki temu maluchy mają szansę na to, by poznać się oraz swoich wychowawców. W tym celu wykorzystywane są różnego rodzaju zabawy integracyjne w ciekawej formie. Pozwala to dzieciom nieco się rozluźnić. Co więcej, wracając do przedszkola we wrześniu, dzieci nie spotkają już nieznajomych sobie twarzy. Wspomniane zabawy integracyjne to zwykle zabawy muzyczne, plastyczne, słowno-logopedyczne i inne. Dzieci mają podczas ich trwania możliwość dobrej zabawy, ale i rozwoju.

Zalety zajęć adaptacyjnych

Każde dobrze poprowadzone zajęcia adaptacyjne mają wiele zalet przede wszystkim dla biorących w nich udział dzieci. Uczą się one tego, że świetna zabawa może mieć miejsce nie tylko w domu pod opieką rodzica. Dzieci zaznajamiają się również z nowym miejscem i innymi dziećmi oraz swoimi wychowawcami. Dodatkowo przyszłe przedszkolaki mają szansę przyzwyczaić się do nowego rytmu, jaki panuje w przedszkolu. Bez wątpienia takie zajęcia przynoszą mnóstwo korzyści. Warto więc zadbać o to, by program był urozmaicony i odpowiadał na wszystkie potrzeby małych uczestników.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą 8elementt.pl.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
127 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *