Rodzina

Zabawki muzyczne dla dzieci — dlaczego warto? Poznaj opinie ekspertów z firmy Lidibrii!

• Zakładki: 43


Zabawki muzyczne należą do kategorii zabawek edukacyjnych dzięki temu, że mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Są nie tylko elementem do zabawy i przyjemnego spędzania czasu, ale mają także cele psychopedagogiczne. Maluchy chłoną wiedzę bardzo szybko, więc warto mieć na to pozytywny wpływ i zapewnić im edukacyjne zabawki. Dlaczego instrumenty muzyczne są dobrym wyborem?

Korzyści zabawy z dźwiękami

Już od najmłodszych lat zabawa z dźwiękami może przynieść korzyści w kontekście rozwoju fizycznego i psychicznego dzieci. Dlatego też nie warto zwlekać z kupowaniem zabawek edukacyjnych i wprowadzaniem nawet najmłodszych dzieci w świat muzyki. Rodzice często nucą lub śpiewają piosenki swoim dzieciom, nie zdając sobie sprawy, jak korzystny wpływ ma to na maluchy.

Według wielu naukowców tworzenie dźwięków oraz podejmowanie wszelkich artystycznych aktywności rozwija umysł i kształtuje pożądane cechy. Wśród nich znaleźć można między innymi koordynację, koncentrację, cierpliwość, wytrwałość i poczucie własnej wartości. To także szansa na rozwój umiejętności logicznego myślenia oraz obserwowania procesów przyczynowo-skutkowych. Inną zaletą grania na instrumentach dla dzieci jest szybszy rozwój koordynacji oko-ręka. Jak widać, nawet zapewnienie dziecku zabawkowych instrumentów muzycznych korzystnie wpłynie na jego dorastanie i poznawanie świata takim, jaki jest.

Jakie instrumenty wybierać?

Wybór instrumentu muzycznego dla dziecka podyktowany jest przede wszystkim wiekiem i zainteresowaniami malucha. Dla niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym świetnym rozwiązaniem będą właśnie zabawkowe instrumenty. Mogą to być cymbałki, grzechotki czy tamburyn drewniany. Mimo że gra na kolorowych cymbałkach wydaje się łatwa, to dla maluszka dopiero uczącego się operowania przedmiotami trzymanymi w dłoniach, jest to nie lada wyzwanie. Zabawki muzyczne to takie, które dają przyjemność, ale są również bezpieczne. Często znaleźć je można w wersji drewnianej, czego dodatkowym atutem jest fakt, iż wytrzymają znacznie dłużej w użytku.

Dla starszych dzieci w okolicach wieku szkolnego można już wybierać prawdziwe instrumenty muzyczne, ponieważ zabawki mogą nie być dla nich satysfakcjonujące. Ważne jest jednak to, by przed wręczeniem prezentu w postaci prawdziwego instrumentu pokazać dziecku jego wartość. Dość szybko poleca się także rozpocząć lekcje gry na instrumencie, by rozbudzić w dziecku pasję i oddać je pod opiekę profesjonalnego muzyka.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
50 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *