Uroda

Rodzaje cery — charakterystyka oraz sposoby pielęgnacji

• Zakładki: 49


Jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na wybór kosmetyków pielęgnacyjnych jest rodzaj naszej cery. Nie wszystkie produkty będą bowiem odpowiednie równocześnie do cery tłustej i suchej. Każdy rodzaj ma swoje określone potrzeby. Jakie rodzaje cery wyróżniamy i jakie są sposoby ich pielęgnacji?

Cera normalna

To zdrowo wyglądająca skóra charakterystyczna dla dzieci. Jest odpowiednio ukrwiona i nie ma widocznych naczyń krwionośnych. Z wiekiem staje się coraz bardziej sucha. Ogromnym plusem jest fakt, że ten rodzaj cery nie łuszczy się, nie posiada zaskórników i zmarszczek. W tym przypadku najlepsze efekty przyniesie naturalna pielęgnacja. Lato to pora na lekkie kremy z filtrem UV, a zimą konieczna będzie ochrona przed mrozem.

Cera sucha

Skóra sucha jest zazwyczaj matowa oraz szorstka w dotyku. Powstaje na skutek niedostatecznej lub wręcz niewłaściwej pielęgnacji i może być dziedziczona. Produkuje mało sebum, więc najczęściej jest pozbawiona połysku. Jest również bardzo wrażliwa, czyli cienka, mało elastyczna i podatna na uszkodzenia. Czasami sprawia nawet wrażenie napiętej. Z zalet tego rodzaju cery można natomiast wymienić wysoką odporność na zaskórniki. Pielęgnując skórę suchą, musimy przede wszystkim strzec się upałów, mrozów, wiatrów. Warto też zwracać uwagę na składniki zawarte w środkach czyszczących. Mogą one podrażniać skórę.

Cera tłusta

Cerę tłustą można nazwać przeciwieństwem cery suchej. Posiada bardzo aktywne gruczoły łojowe produkujące nadmiar sebum. Przyczyną takiego stanu najczęściej są zaburzenia hormonalne. Osoby mające ten rodzaj cery bardzo często zmagają się z zaskórnikami i trądzikiem. Dla nich poleca się takie kosmetyki jak żele oczyszczające, toniki czy peelingi.

Cera mieszana

Skóra mieszana występuje najczęściej i łączy w sobie cechy cery tłustej oraz suchej. Cera tłusta dotyczy zazwyczaj trefy T (czoło, nos, podbródek). Przesuszeniu mogą natomiast ulec policzki oraz skronie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
199 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *