Lifestyle

Kto może zapisać się na kurs prawa jazdy?

• Zakładki: 27


W pierwszej kolejności potrzebna będzie nam sprawdzona szkoła nauki jazdy Wałbrzych. Będziemy musieli skontaktować się z nią i dowiedzieć się kiedy rozpoczynają się najbliższe szkolenia dla przyszłych kierowców. 

Kiedy uda nam się już to ustalić, możemy wyrobić sobie swój Profil Kandydata na Kierowcę (w skrócie PKK). Potrzebować będziemy również aktualnych badań lekarskich, aktualnej fotografii, będziemy również musieli uiścić opłatę za wydanie prawa jazdy. 

Co po kursie na prawo jazdy?

Po ukończeniu obowiązkowego kursu na prawo jazdy składającego się z części praktycznej oraz teoretycznej będziemy mogli zapisać się na egzamin państwowy – dopiero po jego zdaniu zostaniemy uprawnieni do otrzymania pozwolenia na poruszanie się po drogach publicznych, czyli prawa jazdy. 

Egzamin, podobnie jak sam kurs, składa się z dwóch części – praktycznej oraz teoretycznej. 

Podczas egzaminu teoretycznego musimy odpowiedzieć na 32 pytania, aby zdać tę część egzaminu, musimy uzyskać 68 punktów, na 74 możliwe. 

Po zdaniu części teoretycznej czeka nas część praktyczna. W pierwszej kolejności będziemy musieli wykonać kilka zadań na placu manewrowym. Jeżeli zdajemy egzamin na kategorię B, będziemy musieli: 

  • sprawdzić poziom wskazanego przez egzaminatora płynu eksploatacyjnego, 
  • sprawdzić działanie podzespołów samochodu (któregoś ze świateł lub klaksonu),
  • przejechać do przodu i do tyłu na łuku,
  • ruszyć na wzniesieniu.

Dopiero gdy poprawnie wykonamy wszystkie zadania na placu, będziemy mogli ruszyć na miasto, na dalszą część egzaminu praktycznego.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Szkoła jazdy Wałbrzych Grzegorza Drzewieckiego

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
106 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *