Lifestyle

Kryzys wiary w trudnych czasach – jak sobie z nim poradzić?

• Zakładki: 73


Wybuch pandemii, kryzys gospodarczy, a obecnie wybuch wojny w Ukrainie – ostatnie lata bardzo nas doświadczają, pogarszając nasz stan psychofizyczny. Osoby wierzące nierzadko przechodzącą też kryzys wiary, który dodatkowo spowodowany jest laicyzacją społeczeństwa. Jak poradzić sobie z kryzysem wiary?

Nauka Kościoła a kryzys wiary

Odczuwając kryzys wiary, warto sięgnąć po literaturę apologetyczną. Apologetyka jest działem teologii, który skupia się obronie wiary. Fakty historyczne, dowody a priori, dzieła wielkich apologetów, ale przede wszystkim współczesne opracowania pozwalają odnaleźć odpowiedzi na wiele pytań, rozwiać wątpliwości, a także znaleźć dla siebie zupełnie nowe miejsce we Wspólnocie.

Niektórym osobom z kryzysem wiary pomaga także tymczasowa (a niekiedy stała) zmiana parafii, do której uczęszczają na Mszę Świętą. Każdy duchowny ma swój sposób przygotowywania kazań, które są bardzo ważnym elementem liturgii, szczególnie dla osób przechodzących kryzys wiary. Niektórym pomaga uczestnictwo w jednej z grup parafialnych – młodzieży w scholii, dorosłym w grupie biblijnej. Innym wręcz przeciwnie – kryzys wiary pomaga przezwyciężyć zupełnie inny rodzaj aktywności.

Działalność charytatywna pomaga przezwyciężyć kryzys wiary

Skutecznym remedium na kryzys wiary jest działalność charytatywna. Nasz wolontariat najlepiej dostosować do zainteresowań lub praktycznych umiejętności i wiedzy. Specjaliści w różnych dziedzinach prowadzą działalność pro bono w ramach swojego zawodu – darmowe porady prawne, pomoc medyczna ubogim sąsiadom, doradztwo zawodowe czy pomoc w przeprowadzeniu remontu. Można także wybrać jedną ze sprawdzonych fundacji i zaangażować się w jej działalność.

Kryzys wiary a nadmiar obowiązków

Kryzys wiary może także pogłębiać się wraz z przemęczeniem. Obciążenie obowiązkami, brak czasu dla siebie bardzo negatywnie wpływają na nasze zdrowie psychiczne. Niejednokrotnie przekłada się to również na kryzys wiary. Jeśli więc czujemy, że od dłuższego czasu brakuje nam czasu na własne hobby czy sen, koniecznie wprowadźmy w życiu kilka zmian:

  • znajdźmy czas wyłącznie dla siebie – pół godziny dziennie lub dwie godziny w tygodniu zarezerwujmy tylko dla siebie
  • znajdźmy czas dla rodziny i przyjaciół – podtrzymywanie dobrych relacji z bliskimi jest kluczowe w walce ze złym samopoczuciem; może także pomóc w zwalczeniu kryzysu wiary
  • zadbajmy o zdrowie – zdrowa dieta i aktywność fizyczna sprawią, że zyskamy siłę i chęć do działania

Pamiętajmy, że kryzys wiary może dotyczyć każdego z nas. Może mieć różne podłoże i w różny sposób udaje nam się go zwalczyć. W takim przypadku należy dać sobie czas i zastosować metodę „małych kroków”. Drobne zmiany w życiu, praca nad sobą będą efektywniejsze od rewolucji, które w takiej chwili nie są nam potrzebne.

Artykuł powstał we współpracy z internetową księgarnią chrześcijańską Vocatio.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
137 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *