Zdarzyło Ci się jeść obiad w eleganckiej restauracji i zaliczyć faux-pas przez niepoprawne ułożenie sztućców? Nie jesteś jedyny! Zasady dotyczące odkładania sztućców są skomplikowane dla każdego, kto nie chodzi każdego dnia na wystawne przyjęcia. Aby ułatwić Ci porozumienie się z kelnerem bez słów, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, jak odkładać sztućce po posiłku. Czytaj dalej!
Jak odkładać sztućce?
Restauracja oferuje wyszukane dania, na stole są ułożone eleganckie sztućce złote Gerlach, a Ty nie wiesz, jak je odkładać zgodnie z zasadami savoir vivre? Nóż i widelec możesz odłożyć na talerz na wiele sposobów. Jakie sygnały wysyłasz w ten sposób kelnerowi?
- Przerwa w jedzeniu
Nie skończyłeś posiłku, a kelner chce zabrać Ci talerz? Sprawdź ułożenie sztućców! Przerwę zasygnalizujesz obsłudze odpowiednim ułożeniem sztućców. Trzonek widelca połóż na godzinie 8, trzonek noża na godzinie 4. Nóż i widelec nie mogą się stykać.
- Koniec posiłku
Jeżeli chcesz przekazać kelnerowi, że skończyłeś, ułóż widelec i nóż równolegle do siebie trzonkami w pozycji na godzinie 17. Gotowe!
- Pochwała smaku
Jeżeli chcesz wyrazić, że danie Ci smakowało, ułóż nóż i widelec równolegle do siebie w pozycji na godzinie za piętnaście trzecia. To jasny sygnał pochwały smaku potrawy.
- Gotowość na kolejne danie
Jeśli nie skończyłeś dania lub po prostu chcesz poprosić o kolejne danie, ułóż nóż z widelcem na krzyż na środku talerza. Kelner odbierze sygnał o prośbie o następną pozycję.
- Brak zadowolenia z posiłku
Jeżeli danie Ci nie smakowało, możesz subtelnie dać o tym znać kelnerowi. Wystarczy ułożyć sztućce na godzinie 7 oraz 17 i włożyć ostrze noża w zęby widelca.
Fot. Shutterstock.