Bez względu na jakość wszystkie pióra wieczne są niezwykle delikatnymi przyborami piśmienniczymi. Nic dziwnego więc, że przez lata się zużywają, a proces ten przyśpieszyć może między innymi nieprawidłowe użytkowanie. Jak zadbać o pióro, aby służyło nam jak najdłużej? Dzisiaj dowiemy się, jak właściwie wyczyścić pióro.
Czyszczenie pióra wiecznego
Przy okazji używania pióra bardzo szybko możemy zauważyć, że wymaga ono czyszczenia. Zdarza się, że pióro wieczne wysycha, co uniemożliwia pisanie lub też w środku zbierają się grudki atramentu. To znak, że pora na doprowadzenie naszego przyrządu do porządku.
Przede wszystkim musimy nasze pióro rozłożyć i puste wypłukać wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń oraz odrobiną octu spirytusowego. Dobrą praktyką jest pozostawienie stalówki i uchwytu w naczyniu z wodą, by umożliwić odmoczenie się zaschniętego atramentu. Kolejno powinniśmy delikatnie osuszyć wszystkie elementy. Warto zadbać o to, by stalówkę czyścić regularnie. Wystarczy bibułka, miękka szmatka i ewentualnie specjalny płyn czyszczący. Stalówkę będziemy mogli ponownie użyć po całkowitym wyschnięciu i nie powinniśmy przyspieszać tego procesu. Pamiętajmy też, by wyczyścić nasze pióro po każdej zmianie koloru atramentu lub po długim okresie nieużywania. Unikajmy przy tym silnych detergentów, które mogą zaszkodzić metalowym elementom.
Regularne czyszczenie pióra wiecznego jest bardzo ważne, jeśli chcemy korzystać z niego jak najdłużej. Mimo wszystko to niejedyny aspekt dbania o tego typu przybory piśmiennicze.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym ldsklep.pl.
Fot. Shutterstock