W mediach często słyszy się o probiotykach i korzyściach płynących z ich przyjmowania. Czy to tylko chwyt marketingowy, czy może jednak prawda? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czemu służy przyjmowanie probiotyków oraz kiedy warto je rozważyć.
Czemu służy przyjmowanie probiotyków?
Probiotyki to mikroorganizmy, które naturalnie zamieszkują w naszych ciałach: w układzie pokarmowym. Należą do dobrych bakterii odpowiedzialnych za poprawne funkcjonowanie organizmu, trawienie i ogólną odporność przed wirusami, bakteriami, grzybami, patogenami. Abyśmy czuli się dobrze, musi ich być odpowiednio dużo i muszą zakładać nowe kolonie. Niestety z różnych przyczyn – np. w wyniku zakażenia bakteryjnego czy terapii antybiotykowej – liczba bakterii spada, a wtedy niezbędne staje się odbudowanie mikroflory. Sprawdzą się zarówno probiotyk w kapsułkach, jak i pokarm bogaty w probiotyki: fermentowane produkty mleczne.
Kiedy przyjmować probiotyki?
Do podstawowych sytuacji, w których przyjmowanie probiotyków w celu uzupełnienia ubytków staje się konieczne, należą choroba bakteryjna i okres kilku tygodni po odzyskaniu zdrowia. Dostarczanie dobroczynnych bakterii jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy stosowało się antybiotyki, sterydy, hormony. Oznacza to, że probiotyki powinny dostarczać do organizmu także kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną. Leki probiotyczne są wskazane także dla osób cierpiących na choroby układu trawienia: przewlekłe i tymczasowe.
Warto też wspomnieć o immunosupresji, czyli profilaktycznym przyjmowaniu probiotyków od końca lata do początku zimy. Dobroczynne mikroorganizmy chronią przed chorobami i uczestniczą w procesach wchłaniania witamin i minerałów. Ponadto wspierają walkę z chorobami skórnymi.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.
Zdj. Shutterstock