Chrzest to uroczystość wprowadzająca człowieka do grona osób wierzących. W Polsce tradycyjnie chrzczone są małe dzieci. Kościelnej uroczystości towarzyszy także radosne spotkanie rodzinne.
Chrzest – przyjęcie nowego członka do kościoła katolickiego
W przeważającej większości Polacy należą do kościoła katolickiego. Każdy, kto chce zostać jego członkiem musi zostać ochrzczony w wierze chrześcijańskiej. Jest to pierwszy sakrament, który wprowadza do wspólnoty wyznawców nowego członka. W naszej tradycji chrzczone są niemowlęta i małe dzieci, nieco rzadziej osoby dorosłe. Sam chrzest odbywa się w kościele, a jego symbolem jest polanie wodą święconą głowy chrzczonego. Po uroczystościach kościelnych odbywa się zwyczajowo uroczystość, w której bierze udział najbliższa rodzina.
Chrzciny – radosne spotkanie w gronie rodzinnym
Chrzciny to spotkanie w gronie najbliższej rodziny. Najczęściej rozpoczyna się po chrzcie kościelnym. Wszyscy uczestnicy idą na wspólny obiad, a potem spędzają miłe popołudnie przy kawie, cieście i rozmowach. Zwyczajowo podczas uroczystego popołudnia podaje się specjalnie wykonany tort na chrzciny. Swoim wyglądem nawiązuje on do tematu uroczystości lub wieku niemowlęcego. Bardzo często dekoracje tortu wykonane są w kolorze błękitnym – dla chłopca lub różowym – w przypadku dziewczynek.
Chrzciny to w polskiej tradycji katolickiej bardzo szczególne święto. Małe dziecko jest przyjmowane do wspólnoty wierzących. Tym ważnym wydarzeniem cieszą się nie tylko rodzice, ale także najbliższa rodzina malca. Kościelnej uroczystości towarzyszy zazwyczaj radosne spotkanie w gronie bliskich i znajomych.
Fot. Shutterstock