Zdrowie

Z jakimi objawami należy udać się do alergologa dziecięcego?

• Zakładki: 40


Alergolog dziecięcy Rybnik to specjalista, do którego należy udać się, gdy u dziecka występują objawy, które mogą świadczyć o rozwoju problemów alergicznych. Jakie symptomy powinny wzbudzić czujność rodzica?

Czym jest alergia?

Alergia jest nieprawidłową reakcją immunologiczną organizmu, w której dochodzi do niewłaściwej identyfikacji alergenu i wytworzenia specyficznej odpowiedzi, w efekcie której dochodzi do rozwoju stanu zapalnego. Dziecko zmagające się z alergią zmaga się ze specyficznymi problemami zdrowotnymi i mogą rozwinąć się u dzieci w różnym wieku.

Jakie objawy mogą świadczyć o alergii?

Reakcje alergiczne u dzieci można podzielić na trzy kategorie, ze względu na rodzaj alergenu powodującego problemy:

  • alergie wziewne,
  • alergie pokarmowe,
  • alergie kontaktowe.

W zależności od tego, jakie substancje powodują problemy wyróżnić można dość zróżnicowane objawy.

U dzieci zmagających się z alergiami wziewnymi objawy często przypominać mogą przeziębienie. Obejmują one układ oddechowy, dlatego najczęściej manifestują się kaszlem, dusznościami. Często mogą one przypominać zwykłe przeziębienie, z katarem i uczuciem drapania w gardle. Dzieci zmagają się z zapaleniem spojówek, ale wystąpić mogą również problemy w obrębie skóry.

W przypadku alergii pokarmowych i kontaktowych charakterystyczne objawy pojawiają się m.in. w obrębie skóry: świąd i wysypka. Jeśli alergenem jest jedzenie, dziecko może skarżyć się także na dolegliwości w obrębie układu pokarmowego.

Leczenie alergii u dzieci

Dzieci ze zdiagnozowaną alergią powinny unikać kontaktu z substancjami wywołującymi nieprawidłową reakcję układu immunologicznego. Nie zawsze jest to jednak możliwe. O ile można wyeliminować pewne pokarmy, o tyle pyłki znajdujące się w powietrzu niestety nie. W leczeniu alergii wykorzystywane są metody farmakologiczne, a także odczulanie i leczenie zachowawcze, pozwalające redukować negatywne skutki kontaktu z alergenami.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Allergo-Med.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
58 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *