Rodzina

Wybór fotelika samochodowego – co musisz wiedzieć?

• Zakładki: 42


Bezpieczeństwo dzieci podczas jazdy samochodem to bardzo ważna kwestia, od której zależy zdrowie i życie najmłodszych. Niezbędnym elementem, zapewniającym ochronę małym pasażerom jest dobrze dobrany fotelik samochodowy. Jak dopasować fotelik, aby zapewniał najwyższe standardy bezpieczeństwa? Na co zwrócić największą uwagę? 

Rodzaje fotelików samochodowych

Oferta fotelików samochodowych jest bardzo szeroka. W sklepach m.in. tutaj https://www.bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe/p/269dostępne są różne rodzaje fotelików dla dzieci m.in.:

  • Nosidła – są przeznaczone dla noworodków i dzieci do wagi ok. 13 kg. Montowane są tyłem do kierunku jazdy, co zwiększa bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów. Mają 3- lub 5-punktowe pasy, konstrukcja fotelika ma kształt kołyski i pozwala na przewożenie maleństwa w bezpiecznej pozycji leżącej.
  • Foteliki wieloletnie – przeznaczone są dla dzieci do wagi ok. 18 kg. Pozwalają wozić dziecko w bezpiecznej pozycji, czyli tyłem do kierunku jazdy. 
  • Foteliki kompatybilne z wózkiem – to duża wygoda, ponieważ gwarantuje codzienną łatwość przemieszczania się. Foteliki są zapinane do stelaża wózka za pomocą specjalnych adapterów. To rozwiązanie pozwala na komfortowe podróżowanie z dzieckiem.

Foteliki samochodowe muszą być dopasowane do wagi dziecka, ponieważ tylko wtedy zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Producenci oferują produkty dla różnych grup wagowych tzn. 

  • Grupa 0 – foteliki dla dzieci o wadze do 10 kg,
  • Grupa 0+ – foteliki dla dzieci o wadze do 13 kg,
  • Grupa I – foteliki dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg,
  • Grupa II – foteliki dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg,
  • Grupa III – foteliki dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg.

Oprócz wagi należy zwrócić również uwagę na wzrost dziecka, a także dopasować fotelik do konkretnego modelu samochodu. 

Foteliki samochodowe – wymagania prawne i wymogi bezpieczeństwa

Ważną rzeczą, o której należy pamiętać, wybierając fotelik samochodowy, są wymagania prawne. W Polsce przepisy dotyczące przewozu dzieci określają, że każde dziecko poniżej 150 cm wzrostu musi podróżować w foteliku samochodowym. Ważnym czynnikiem są również wymogi bezpieczeństwa. Europejskie przepisy bezpieczeństwa określają standardy, które muszą być spełnione przez foteliki samochodowe, aby uzyskać odpowiedni certyfikat. Najważniejsze z tych standardów to ECE R44/04 i ECE R129, znany również jako i-Size. Foteliki samochodowe z certyfikatem ECE R44/04 są testowane pod kątem bezpieczeństwa podczas zderzenia z przodu, a także podczas kolizji bocznej. Warto to sprawdzić i wybrać fotelik, który najlepiej uchroni malca w czasie niebezpiecznego zdarzenia.

Montaż fotelików samochodów – jakie są możliwości?

Wybierając fotelik samochodowy, należy zwrócić uwagę na sposób montażu. Foteliki samochodowe mogą być montowane na dwa sposoby, tzn. 

  • Przy pomocy systemu Isofix  system Isofix to standardowy sposób mocowania fotelików samochodowych, który jest dostępny we wszystkich nowoczesnych samochodach. System składa się z uchwytów, montowanych w samochodzie i zatrzasków, znajdujących się w foteliku. Dzięki temu montaż fotelika jest bardzo prosty i nie wymaga stosowania pasów samochodowych.
  • Przy pomocy pasów samochodowych – jeżeli samochód nie jest wyposażony w system Isofix, fotelik należy zamontować za pomocą pasów samochodowych. W takim przypadku ważne jest, aby fotelik był stabilnie przymocowany, nie może chwiać się podczas jazdy. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając fotelik samochodowy?

Wybór fotelika samochodowego jest bardzo ważny, jest wiele kwestii, które warto sprawdzić. Oprócz rozmiaru, sposobu montażu i posiadanych certyfikatów, fotelik powinien być funkcjonalny i praktyczny. Plusem jest zdejmowana tapicerka, która pozwala utrzymać fotel w czystości. Dobry fotelik powinien mieć pasy bezpieczeństwa z regulowaną długością i specjalnymi otulaczami, które zapobiegają otarciom. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość kilkustopniowej regulację wysokości i szerokości zagłówków, a także dodatkowa opcja ustawienia pozycji spoczynkowej, ułatwiająca dzieciom drzemkę. Przyda się również osłona przeciwsłoneczna, chroniąca maluszka przed promieniami słonecznymi. Warto pamiętać, że nawet fotelik samochodowy spełniający standardy bezpieczeństwa może być niewłaściwie używany, co może zwiększyć ryzyko obrażeń dziecka podczas wypadku. Należy przestrzegać instrukcji dotyczących instalacji i użytkowania fotelika, a także pilnować, aby dziecko nie miało w aucie kurtki czy kombinezonu, umożliwiającego poprawne zapięcie pasów. Nie należy kupować fotelików z drugiej ręki, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak były używane i czy nie brały udziału w kolizji drogowej. 

Wybór fotelika samochodowego dla dziecka jest bardzo ważną decyzją, która ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Aby wybrać odpowiedni fotelik samochodowy, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym wiek dziecka, wagę, wzrost, rodzaj samochodu, standardy bezpieczeństwa i rodzaje fotelików.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
69 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *