Rodzina

Terapia par – kiedy warto się na nią udać

• Zakładki: 43


Coraz więcej par ma problemy emocjonalne, nie umie się dogadać, żyje w ciągłym konflikcie. Jest to wynikiem obecnego stylu, braku czasu na zrozumienie drugiej osoby. Dla osób, które chcą naprawić związek, wskazana jest terapia par. Jest to specjalny rodzaj terapii, której celem jest pomoc w rozwiązywaniu problemów i konfliktów, poprawa komunikacji, nauka zrozumienia i regulacji bliskości. Na terapii możliwe jest poznanie mechanizmów, które uniemożliwiają rozwiązywanie konfliktów i wzajemne porozumienie.

Dlaczego warto skorzystać z terapii par?

Małżeństwo czy związki nie zawsze są idealne. Wiele par przechodzi trudne okresy, które powodują oddalenie, utratę poczucia bezpieczeństwa. Jeżeli samodzielnie ciężko jest pokonać kryzys, warto skorzystać ze wsparcia z zewnątrz. Do psychoterapeuty warto zgłosić się, gdy: 

  • Pojawią się konflikty i spory – pary doświadczają konfliktów, które trudno rozwiązać samodzielnie, nie wiedzą, jak się komunikować i wyrażać wzajemne potrzeby.
  • Wystąpi brak porozumienia – komunikacja jest kluczowym elementem każdej relacji. Niektóre pary czują, że nie są w stanie porozumieć się ze sobą, czują, że ich potrzeby i pragnienia są ignorowane. To powoduje częste nieporozumienia, kłótnie i wzajemne oskarżenia. 
  • Pojawią się problemy seksualne – brak popędu lub niezgodność preferencji seksualnych jest częstym powodem, wywołującym problemy w związku. Nie warto żyć w ten sposób, ponieważ seks jest ważnym elementem bycia we dwoje.

Inne powody, dla których pary zgłaszają się na terapię to: zależność emocjonalna od partnera, brak zaufania, uzależnienie jednej ze stron. Psychoterapia będzie pomocna również wtedy, gdy para ma wątpliwości dotyczące pozostawania w związku lub rozstania się. Pomoc psychoterapeuty pomoże ustalić, co będzie najlepsze w danej sytuacji. 

Jak przebiega terapia par?

Terapia par Kraków  to wspólne spotkania pary z jednym lub dwójką terapeutów. Podczas sesji, terapeuta prowadzi rozmowy z obiema osobami, stara się zrozumieć ich perspektywy i trudności, z jakimi się borykają. Specjalista zadaje pytania, zachęca do dyskusji i wymiany doświadczeń, która ma pomóc w zrozumieniu siebie nawzajem. Spotkania mają na celu przywrócenie harmonii w związku, znalezienie sposobu na funkcjonowanie, zredukowanie unikana emocji, naukę komunikacji, a w niektórych przypadkach wsparcie w rozstaniu się, jeśli partnerzy podejmą taką decyzję. Terapia par może trwać od kilku do kilkudziesięciu sesji, w zależności od stopnia trudności, wybranego nurtu oraz potrzeb pary. Terapeuta może także zaproponować ćwiczenia lub zadania do wykonania w domu, aby pomóc im w rozwiązywaniu problemów i ulepszaniu relacji. W przypadku, gdy jeden z partnerów nie chce podjąć pracy nad poprawą relacji w związku, możliwa jest terapia indywidualna. 

Terapia par jest skuteczną metodą na rozwiązanie problemów i konfliktów w związku. Pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb drugiej strony, umożliwia poprawę komunikacji i wzmocnienie więzi. Jeśli para czuje, że ich związek wymaga pomocy, warto rozważyć skorzystanie z terapii. Terapia jest procesem i wymaga czasu i cierpliwości, ale może przynieść trwałe korzyści i poprawę jakości życia emocjonalnego.

Artykuł powstał dzięki pomocy firmy Synapsa.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
55 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *