Lifestyle

Przegrana sprawa o unieważnienie kredytu frankowego – i co dalej?

• Zakładki: 84


Polskie orzecznictwo w sprawach frankowych gruntuje się od kilku lat. Polskim sądom w wydawaniu orzeczeń pomagają także wyroki TUSE oraz uchwały Sądu Najwyższego. Obecnie zdecydowaną większość spraw wygrywają klienci banków. Nadal jednak pojedyncze sprawy o unieważnienie kredytu frankowego wygrywają banki. Co w takiej sytuacji może zrobić frankowicz? O czym należy wiedzieć przed pozwaniem banku?

Sprawy o unieważnienie kredytu frankowego a brak precedensu

Składając pozew przeciwko bankowi i starając się o unieważnienie kredytu frankowego, należy pamiętać, że w polskim prawie nie funkcjonuje instytucja precedensu. Oznacza to, że każda sprawa, choćby dotyczyła identycznie skonstruowanej umowy, rozpatrywana jest przez sąd indywidualnie, a wyroki innych sądów nie są wskaźnikiem dla sądu, który rozpatruje nasz pozew. Oczywiście można obserwować przyjmowaną przez sądy wspólną linię orzecznictwa, jednak wynika to z próby uporządkowania statusu prawnego w zakresie unieważniania kredytów frankowych.

Sprawa o unieważnienie kredytu frankowego – czy konieczna jest pomoc prawna?

Składając pozew do sądu pierwszej instancji, powód nie ma obowiązku korzystania z pomocy prawnej. W rzeczywistości jednak rezygnacja z prawnika może okazać się największym błędem kredytobiorcy, który stara się o unieważnienie umowy kredytowej. W sprawach tych niezbędna jest bowiem wiedza prawna, a także wiedza z zakresu prawa bankowego i matematyki finansowej. Aby wygrać sprawę, należy przedstawić uzasadnione roszczenia, oparte na skomplikowanych wyliczeniach. Konieczne jest dokonanie wielu przeliczeń, również z uwzględnieniem tabel kursowych, ponowne przeliczenie wysokości rat, jakie powinny być spłacane i porównanie otrzymanych wartości z wartościami stosowanymi przez bank, przeliczenie szwajcarskiej waluty na polską i odwrotnie, złotówek na franki – kredyty waloryzowane oparte były na umowach, zawierających klauzule niedozwolone, które dodatkowo utrudniają prawidłową ich interpretację.

Niewielki błąd może skutkować przegraną sprawą lub oddaleniem pozwu przed sąd. W przypadku przegranej, kredytobiorcy pozostaje złożenie apelacji. Jednak przegrana w sądzie drugiej instancji najczęściej kończy walkę o unieważnienie kredytu frankowego. W szczególnych przypadkach możliwe jest złożenie skargi kasacyjnej – jest to jednak nadzwyczajny środek odwoławczy i prawo do skorzystania z tej instytucji prawnej zastrzeżone jest w przepisach prawa dla ściśle określonych sytuacji.

Artykuł powstał przy współpracy z Kancelarią Odszkodowawczą Automobile Expert.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
49 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *