Lifestyle

Praca na miarę XXI wieku. Jak pracować wygodnie?

• Zakładki: 44


Stoisz przed wyborem pierwszej lub nowej pracy? Sprawdź, jakie opcje są dostępne na rynku. Poznaj terminy z zakresu typów pracy na miarę XXI wieku – najwygodniejsze, najatrakcyjniejsze pod kątem warunków, najbardziej dopasowane do indywidualistów. Zapraszamy do lektury!

Praca zdalna

W czołówce atrakcyjnych typów pracy – zwłaszcza w zawodach z branży IT i na stanowiskach polegających na obsłudze komputera – znajduje się praca zdalna. To opcja, która na skalę masową została wdrożona niejako z przymusu z uwagi na kwarantannę w obliczu Covid-19. Okazało się jednak, że dla pracodawców stanowi ogromną oszczędność, a dla pracowników – nieoceniony komfort. Praca zdalna oznacza pracę z domu, kawiarni, mieszkania rodziny lub sąsiadów… z dowolnego miejsca na świecie, w którym jest internet.

Praca hybrydowa

Tuż obok pracy zdalnej uplasowała się praca w trybie hybrydowym, czyli łącząca dni zdalne i stacjonarne. To opcja dająca korzyści obu wymienionych typów – jednocześnie zapewniająca komfort pracy w prywatnej przestrzeni i poczucie bycia częścią zespołu. Jest świetna dla osób, których zadania służbowe w pewnej części wymagają obecności w biurze.

Workation

Workation – lub po polsku pracowakacje – stanowią wariację na temat pracy zdalnej. W tym wypadku pracownik jedzie w miejsce kojarzone z wakacjami, np. za granicę, nad morze, jezioro czy w góry, lecz nie bierze urlopu. Pracuje tak samo, jak robiłby to, pozostając w domu. Dopiero wieczorami i w weekendy korzysta z niecodziennego otoczenia.

Praca elastyczna

Warto podkreślić, że tryby zdalny ani hybrydowy nie muszą oznaczać pracy w elastycznych godzinach. Jeśli dane stanowisko wymaga logowania się o godzinie X i pracy przez osiem godzin, trzeba się do tego zastosować. Z kolei praca w elastycznych godzinach może być realizowana nawet w trybie stacjonarnym. Polega na wykonywaniu obowiązków służbowych przez wyznaczoną liczbę godzin, np. osiem, ale w dowolnej porze bądź w dopuszczanym przedziale godzin, np. 6:00-22:00.

Zobacz nowoczesne oferty i pracuj satysfakcjonująco: praca w Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Białymstoku – gdzie tylko chcesz.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
81 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *