Zdrowie

Ocet jabłkowy i jego prozdrowotne właściwości

• Zakładki: 35


Ocet jabłkowy znalazł bardzo szerokie zastosowanie w kuchni, jednak niewiele osób ma świadomość tego, że produkt ten wykazuje wiele cennych dla naszego zdrowia właściwości. Może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Dlaczego jednak warto wprowadzić go do swojej codziennej diety?

W jaki sposób powstaje ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy to produkt, który powstaje w wyniku naturalnej fermentacji jabłek z udziałem specjalnych bakterii o nazwie Acetobacter. Podczas jego produkcji jabłka zostają rozdrobnione, następnie zalewa się je wodą, po czym pozostawia zwykle na kilka lub kilkanaście tygodni w miejscu, w którym nie będą miały dostępu do tlenu. Po tym czasie otrzymuje się wspomniany ocet jabłkowy, który nadaje się już do spożycia. Jeśli chodzi o sam produkt, to oczywiście odznacza go dosyć kwaśny zapach jabłek, żółtawe zabarwienie, a także mętna konsystencja. Ocet jabłkowy zawiera spore ilości witamin A, E, K, z grupy B, a także minerałów takich jak miedź, potas, krzem, fluor, wapń, sód oraz selen.

Jakie jest zastosowanie octu jabłkowego?

Ocet jabłkowy jak zostało wspomniane na wstępie, znalazł dosyć szerokie zastosowanie w kuchni, ponieważ sprawdza się idealnie jako dodatek do różnego rodzaju sałatek, czy też marynat. Jeśli chodzi natomiast o jego prozdrowotne właściwości to w okresie jesienno-zimowym poprawia odporność naszego organizmu, wspomaga leczenie przeziębienia, łagodzi problemy żołądkowe (bardzo dobry w walce z uporczywymi wzdęciami), wspomaga metabolizm, a także niweluje nieprzyjemny zapach wydobywający się z naszych ust. Ocet jabłkowy spożywany w odpowiednich ilościach może ponadto przyczynić się do walki z wysokim stężeniem glukozy we krwi, dlatego też polecany jest do stosowania przez osoby zmagające się z cukrzycą.

W jaki sposób należy spożywać ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy podobnie jak każdy inny produkt spożywczy należy spożywać w odpowiednich ilościach, gdyż jego nadmiar może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Rozpoczynając swoją przygodę z tym produktem, należy przyjmować go w niewielkich ilościach w celu sprawdzenia reakcji organizmu na jego działanie. W codziennej diecie można spożywać od jednej do dwóch łyżek stołowych produktu, pamiętając jednak o tym, aby rozcieńczyć go ze szklanką wody. Kiedy najlepiej stosować ocet jabłkowy? Oczywiście rano na czczo, natomiast w ciągu dnia najlepiej przed posiłkiem, gdyż wówczas jego działanie na nasz organizm jest najlepsze i najskuteczniejsze.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Biozdrowy.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
71 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *