Lifestyle

Kiedy można zamontować przydomową oczyszczalnię?

• Zakładki: 83


Modne rozwiązanie w postaci przydomowej oczyszczalni cieszy się coraz większym powodzeniem wśród inwestorów prywatnych, jak i deweloperów. Jakie warunki trzeba spełniać, by można było z niego skorzystać?

Przydomowa oczyszczalnia a sieć kanalizacyjna

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to przede wszystkim opcja godna rozważenia w sytuacji, gdy nie istnieje możliwość podłączenia swojej nieruchomości do gminnej sieci kanalizacyjnej. W przeciwnym wypadku na właściciela nałożony jest obowiązek przyłączenia się do kanalizy, co z pewnością stanowi najwygodniejszy wariant.

Kiedy nie można postawić przydomowej oczyszczalni ścieków?

Poza przydomową oczyszczalnią możesz jeszcze wybrać odprowadzanie ścieków do tradycyjnego szamba. Choć oczyszczalnia jest łatwiejsza w obsłudze, tańsza w eksploatacji i ekologiczna, nie zawsze można zamontować ją na swoim terenie. Są to sytuacje, gdy:

  1. Obowiązujące na terenie danej działki przepisy ochrony i bezpieczeństwa środowiska wykluczają powstanie takiej instalacji.
  2. Działka jest zbyt mała lub nie ma na niej możliwości usytuowania oczyszczalni w taki sposób, by znajdowała się minimum 2 m od granicy działki, 15 m od studni (rozsączki minimum 30 m), 1 m od kabli komunikacyjnych, 3 m od drzew, 5 m od otworów drzwiowych, okiennych i wentylacji.

Co ważne, rodzaj terenu, warunki gruntowe oraz poziom wód nie mają wpływu na możliwość budowy oczyszczalni. Konkretne parametry są istotne przy wyborze rodzaju systemu oraz sposobu, w jaki zostanie zamontowany.

Jeśli z jakichkolwiek powodów ekologiczna oczyszczalnia ścieków nie może stanąć na Twojej działce, wybierz ekologiczne szambo, które zagwarantuje Ci szczelność i bezpieczeństwo wobec środowiska.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Bioeden.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
71 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *