Moda

Jak wszyć zamek błyskawiczny do kurtki?

• Zakładki: 67


Zdarza się, że nawet w nowym ubraniu psuje się suwak. Na odbiór uszkodzonej odzieży od krawcowej często musimy czekać nawet 2 tygodnie. W takich chwilach umiejętność samodzielnego wszycia nowego zamka do kurtki, spodni czy sukienki okazuje się być na wagę złota. Dowiedz się, jak to zrobić krok po kroku.

Sposób, w jaki należy wszyć zamek błyskawiczny, zależy zwykle od jego rodzaju. W kurtkach najczęściej stosuje się standardowe zamki kryte z jednej strony.

Jak wszyć zamek kryty?

Na początku oczywiście wypruj stary, popsuty zamek. Następnie sprawdź, czy krawędzi kurtki są równe i przyłóż do nich nowy zamek błyskawiczny, który chcesz wszyć. Możesz przypiąć materiał zamka szpilkami, żeby ułatwić sobie zadanie. Teraz pora na właściwe wszycie zamka. Co robić krok po kroku?

  1. Przyłóż prawą taśmę zamka błyskawicznego do prawej strony materiału. Pozostaw ok. 2 cm luzu między brzegiem zamka i materiału.
  2. Sfastryguj jeden brzeg pod spód zapasu materiału. Rozepnij zamek.
  3. Ułóż ubranie na maszynie do szycia w taki sposób, żeby ząbki zamka leżały w rowku w stopce. Stopkę naceluj blisko ząbków.
  4. Przyszyj taśmę do końca zamka, jednocześnie odginając lekko środek ząbków, aby nie trafić w nie igłą. W trakcie szycia usuń szpilki zastosowane do przypięcia materiału.
  5. Gdy suwak będzie zbyt blisko stopki, kilka razy przeszyj mały fragment tkaniny.
  6. Zdejmij ubranie z maszyny i zasuń zamek.
  7. Rozpruj fastrygę i przeszyj drugą taśmę zamka błyskawicznego tak jak pierwszą.

Jeśli którykolwiek z kroków sprawi Ci trudność, możesz rozpruć szew i zacząć od nowa. Pamiętaj – praktyka czyni mistrza!

Artykuł powstał przy współpracy z pasmanterią Nova.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
197 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *