Lifestyle

Jak się przygotować na wiosenny urlop?

• Zakładki: 52


Wiosna to dobry czas na wyjazd, bo pogoda jest coraz przyjemniejsza, ale wakacje jeszcze się nie rozpoczęły, dzięki czemu da się wypocząć z dala od tłumu turystów. O czym warto pamiętać szykując się do wyjazdu w sezonie wiosennym?

Jak się spakować na wyjazd?

Wiosenna aura jest nieco nieprzewidywalna, co bardzo utrudnia pakowanie. Nawet wyjeżdżając na kilka dni dobrze jest się przygotować zarówno na wysokie temperatury, jak i niespodziewane deszcze, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie ubiór „na cebulkę” – warto spakować kilka cienkich bluzek z krótkimi i długimi rękawami, które można dowolnie łączyć w zależności od aktualnej pogody. Buty powinny być uniwersalne, czyli takie, w których da się komfortowo chodzić bez względu na warunki, na pewno też przyda się lekka kurtka z kapturem.

Trzeba sprawdzić pogodę

Wiosna nie wszędzie wygląda tak samo i ta wiedza o warunkach atmosferycznych w miejscu, do którego się wybieramy, bardzo pomaga przy szykowaniu bagażu. Generalnie na południu Europy jest wyraźnie cieplej niż w Polsce, nawet kiedy zdarzają się deszczowe dni, dlatego przyda się więcej lżejszych ubrań. Wyjeżdżając dalej, do Ameryki Południowej, Azji czy Afryki postępujemy tak samo – trzeba się upewnić co do warunków pogodowych w konkretnym regionie, sprawdzić prognozę na najbliższe dni i pod tym kątem przygotować bagaż.

Dobra ochrona przed słońcem

Wiosną, ponieważ nie jest jeszcze tak gorąco jak latem, często się lekceważy ochronę przeciwsłoneczną, a to spory błąd, zwłaszcza gdy wyjeżdżamy do ciepłych krajów. Dobry krem z filtrem przyda się zawsze, nawet jeśli pozornie słońce wcale nie wydaje się świecić tak mocno, do tego warto jeszcze dołożyć jakąś ochronę głowy, zwłaszcza podczas wielogodzinnego chodzenia.

W egzotycznych krajach wyzwaniem jest także wysoka wilgotność powietrza oraz owady, przez co znacznie praktyczniejsze będą ubrania cienkie, ale z długimi nogawkami i rękawami. Jak czytamy na www.okiemturysty.pl/, w niektórych krajach jest to zresztą wymagane ze względów obyczajowych, na przykład w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie poza hotelowymi plażami nie wolno chodzić w ubraniach odsłaniających zbyt wiele ciała.

Czy są potrzebne szczepienia?

Kolejną ważną kwestią są szczepienia, wciąż wymagane w wielu krajach, w przeciwnym razie otrzymamy odmowę wjazdu. W krajach afrykańskich i azjatyckich obowiązkowe są też często dodatkowe szczepienia na choroby takie jak błonica, tężec, dur brzuszny, WZW typu A i B, żółta febra. Informacje o wymaganych i zalecanych szczepieniach można sprawdzić na stronie ambasady danego kraju.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
91 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *