Moda

Dresówka – jak i co z niej uszyć? Pomysły od ekspertów Color Invest!

• Zakładki: 34


Popularna dresówka, czyli dzianina dresowa, szturmem podbiła serca miłośników szycia własnych ubrań. Sprawdza się w wielu projektach, ma mnóstwo zastosowań, a na rynku można znaleźć całe mnóstwo ciekawych wzorów dresówki. Dziś bierzemy pod lupę właśnie dzianinę dresową – razem ze specjalistami firmy Color Invest odpowiadamy na pytanie: co uszyć z dresówki i jak to robić? Zobacz, co musisz wiedzieć zanim zaczniesz swoją przygodę z dresówką i co możesz stworzyć z tego niezwykłego materiału.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szyć z dresówki?

Dresówka zawdzięcza swoją popularność między innymi prostocie, z jaką można z niej tworzyć najróżniejsze projekty. Materiał jest miękki i elastyczny i można z niego szyć bez użycia overlocka. Możesz z nią pracować, nawet jeśli jesteś początkująca i nie masz jeszcze zaawansowanej, profesjonalnej maszyny do szycia. 

Jeżeli planujesz szyć ciepłe ubrania na zimę, wykorzystaj dresówkę drapaną, która jest grubsza. Jeśli zaś chcesz uszyć coś na lato lub okres przejściowy, koniecznie sprawdź dzianinę dresową pętelkową, z której stworzysz całoroczne lub letnie, miękkie i przyjemne w dotyku ubrania, na przykład ubrania dla dzieci.

Co uszyć z dzianiny dresowej?

Zastosowania dresówki są bardzo szerokie – to wdzięczny, prosty w obróbce materiał, z którego można stworzyć cały szereg ciekawych odzieżowych projektów. Dresówka kojarzy się przede wszystkim z odzieżą sportową. To bluzy dresowe, spodnie dresowe i całe komplety, joggery i legginsy. To najlepszy materiał na wygodne ubrania na co dzień. Ale poza wspomnianymi dresami można z niej uszyć również spódniczki, sukienki w sportowym stylu, szaliki, czapki, a nawet materiałowe płaszcze i torebki. Miękka dresówka to też świetna baza na odzież dla dzieci. Można z niej uszyć zarówno śpioszki dla niemowlaka, jak i bluzki, bluzy, spodnie i sukieneczki dla większych dzieci.

Jak szyć z dresówki?

Elastyczność dresówki to duży plus, ale też pewne utrudnienie dla początkujących szwaczek. Kluczowe znaczenie ma tu dobór dobrej igły z zaokrągloną końcówką, która bez problemu przejdzie przez pętelki. Ważny będzie tu ścieg – zbyt ciasne szwy mogą pękać. Możesz użyć nici elastycznych, jak i zwykłych nici poliestrowych. Co warto mieć na uwadze, to fakt, że dresówki nie należy szyć przy samym brzegu, bo może się falować i rozciągać. Lepiej zostaw przynajmniej 3 mm zapasu.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
22 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *