Lifestyle

Czym się różni mundur ZHP od munduru ZHR?

• Zakładki: 52


Chociaż dla osoby postronnej harcerz może być po prostu harcerzem, w rzeczywistości to od konkretnej organizacji zależy, jakich zasad się przestrzega oraz jak się wygląda. Warto zauważyć, że już same struktury najpopularniejszych polskich organizacji – ZHP i ZHR – różnią się między sobą. Inne są także stroje harcerzy, czyli mundury harcerskie. Przekonaj się, jak rozpoznać harcerzy ZHP i ZHR!

Mundur harcerski ZHP

Rozróżnienie pomiędzy strojami harcerzy można przeprowadzić zarówno ze względu na organizację, jak i biorąc pod uwagę płeć. Warto bowiem podkreślić, że niezależnie od organizacji mundur harcerski damski wygląda inaczej niż męski. Kobiety w ZHP noszą koszule mundurowe i ciemniejsze od nich spódnice. Koszule mają logo ZHP wyhaftowane na lewej kieszonce, a obok niego flagę Polski. Z kolei spódnice mają kieszenie na wysokości ud, z boku. Alternatywą tego munduru damskiego jest zestaw ze spodniami/spodenkami, koniecznie ciemnymi. Spodenki są czarne, a długie spodnie czarne lub militarne, np. moro.

Harcerze ZHP tak jak harcerki noszą mundury dwuczęściowe, oczywiście w zestawie ze spodniami. Ponownie dół stroju jest ciemniejszy od góry. Ma inne kroje i kolory od munduru ZHR, niekiedy ustalane w obrębie danej drużyny. Na koszuli męskiej ZHP po lewej stronie są logo i flaga Polski. Koszula ma guziki i jest rozpinana na całej długości. Ma też wysoki kołnierzyk.

Mundur harcerski ZHR

Podstawowy mundur harcerki ZHR odpowiada mundurowi damskiemu ZHP pod względem elementów, jako że składa się z koszuli i spódnicy. Ma inne kolory od konkurencyjnego, a dodatkowo koszula i spódnica odznaczają się tą samą barwą. Różnice widoczne są także w materiale, wielkości kołnierzyka, położeniu kieszeni na spódnicy, wyglądzie guzików i innych drobiazgach. Spódnica ZHR jest rozpinana.

Harcerze ZHR noszą koszule i spodnie/spodenki w zbliżonych barwach. Koszule są zapinane na całej długości na guziki i mają wysoki kołnierzyk, jednak wyglądają inaczej niż konkurencyjne chociażby ze względu na wygląd guzików i logo. Mundur harcerski ZHR dla mężczyzn ma inny krój względem stroju ZHP, jednak podobnie do niego wymaga zestawienia z nakryciem głowy (wybranym przez daną drużynę), pasem, chustą.

Na koniec warto zauważyć, że mundury zuchów ZHP i ZHR też różnią się między sobą. W pierwszej organizacji na ogół stosuje się stroje spójne wizualnie z harcerskimi, tylko odpowiednio pomniejszone, a w drugiej fartuszki dla zuchenek i bluzy dla zuchów.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Morowo.com.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
106 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *