Współcześnie dosyć często możemy spotkać się z terminem liofilizowanej żywności, ale w dalszym ciągu wiele osób podchodzi do takich produktów sceptycznie. Taka żywność może kojarzyć nam się przede wszystkim z jedzeniem niezbędnym w trudnych warunkach. Czy warzywa oraz owoce liofilizowane mają jakieś wartości odżywcze i czy są zdrowe?
Liofilizacja — przedłużona świeżość i te same składniki odżywcze
Liofilizacja jest jedną z metod przetwarzania żywności, która przedłuża jej trwałość. W trakcie liofilizacji woda zawarta w produkcie bardzo szybko zamrażana jest w niskiej temperaturze. Pozwala to na zachowanie struktury owoców i warzyw z uwagi na powstające w nich niewielkie kryształki lodu. Następnie zamrożoną wodę odparowuje się na zasadzie sublimacji. Technika ta jest jednak bardzo droga.
Powszechnie uważa się, że warzywa i owoce liofilizowane mają bardzo wysoką jakość w porównaniu do żywności, która została poddana suszeniu tradycyjnemu. Podczas procesu nie dochodzi także do strat ilościowych wszelkich składników mineralnych. Co więcej, składniki te nie zmieniają swojej struktury. Istotne jest także to, że na skutek procesu liofilizacji zostaje zahamowana aktywność bakterii obecnych w produktach. Czyni to liofilizację doskonałą metodą konserwowania żywności.
Zarówno warzywa, jak i owoce liofilizowane zachowują swoje cenne właściwości, a ponadto także smak oraz aromat. Nie trzeba się więc bać tak zakonserwowanej żywności.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym biozdrowy.pl.
Fot. Shutterstock