Zdrowie

Badania laboratoryjne — które z nich warto wykonywać profilaktycznie?

• Zakładki: 482


Regularne wykonywanie niektórych badań może pomóc w wykryciu dopiero rozwijającej się choroby. Dlatego też warto raz na jakiś czas przemóc się i wybrać do lekarza. Może się bowiem okazać, że uda nam się uniknąć rozwoju poważnej dolegliwości. Które z badań laboratoryjnych powinniśmy profilaktycznie wykonywać?

Morfologia

Na podstawie morfologi możemy dowiedzieć się, jak prezentuje się ogólna kondycja naszego organizmu. Badanie sprawdza zawartość elementów morfotycznych we krwi. Poza ilością ważne są również takie wartości jak objętość czy kształt. Wyniki morfologi powinniśmy dostarczyć lekarzowi, który wykluczy potencjalne zagrożenia i choroby. Może to być między innymi niedokrwistość.

Badanie ogólne moczu

Do grupy badań podstawowych należy także badanie ogólne moczu, które jest jednym z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych. Pod uwagę brane są takie parametry jak barwa czy pH. Sprawdzana jest również zawartość m.in. białka, glukozy, barwników żółciowych czy bakterii. Każde odchylenie od normy to istotna informacja dla lekarza. Dzięki temu specjalista może doprecyzować kierunek dalszych badań.

Glukoza

Badanie to kojarzone jest głównie z kobietami w ciąży, jednak zaleca się wykonywanie go również osobom będącym w grupie ryzyka, u których występuje duże prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę. Do badań zachęcane są także osoby z nadwagą, otyłe i te, u których krewnych zdiagnozowano cukrzycę.

Badanie tarczycy

Szczególnie u kobiet niezwykle istotne są regularne badania tarczycy. Dlaczego to akurat kobiety powinny mieć to na uwadze? Obserwuje się, że coraz więcej problemów zdrowotnych u kobiet jest wynikiem nieprawidłowo funkcjonującej tarczycy. Dzieje się tak, ponieważ tarczyca jest gruczołem regulującym wiele procesów w organizmie. Test THS to badanie bardzo czułe pomagające wykryć problemy z tarczycą nawet wtedy, gdy niewidoczne są jeszcze charakterystyczne objawy.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
492 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *